فارسی
سه شنبه 30 مرداد 1397 - الثلاثاء 9 ذي الحجة 1439

مناسبتهای روز، اذان و اوقات شرعی

سه شنبه 30 مرداد 1397     -     الثلاثاء 9 ذي الحجة 1439     -     Tuesday 21 August 2018
انتخاب تاریخ :
            
         
مناسبت های روز :
روز عرفه.روز نيايش. شهادت جناب مسلم بن عقيل و هاني بن عروه 60 ق
برگی از تاریخ
«روز عرفه ( روز نيايش) »
روز نهم ذي الحجه به عنوان روز عرفه از اعياد بزرگ اسلامي به شمار مي رود، گرچه به اسم عيد ناميده نشده است در اين روز خداوند تبارک و تعالي بندگان خود را به عبادت و اطاعت خود فراخوانده، و سفره جود و احسان خود را براي بندگان خود گسترانده است. شيطان در اين روز خوار و حقير و خشمناک است. از ظهر روز نهم ماه ذي الحجه زائران خانه خدا در صحراي عرفات وقوف مي کنند و براي اين وقوف، فضايل بسياري ذکر شده است. در غروب اين روز زائران از عرفات به مشعرالحرام مي روند و خود را براي ساير مناسک پر شکوه حج آماده مي کنند.
« شهادت حضرت مسلم بن عقيل نماينده امام حسين(ع) در کوفه(60ق) »
مسلم بن عقيل که از شخصيت هاي برجسته و با تقواي زمان خود به شمار مي رفت براي ارزيابي ميزان وفاداري مردم کوفه به امام حسين(ع) به اين شهر رفته بود. زيرا مردم کوفه طي هزازان نامه، از امام حسين(ع) براي رفتن به اين شهر و قيام عليه حکومت ستمگر يزيد بن معاويه دعوت کرده بودند. مردم کوفه اگر چه در ابتدا به گرمي از مسلم بن عقيل استقبال کردند، اماهنگامي که عبيدالله بن زياد که مردي سنگدل و بي رحم بود بر کوفه حاکم شد، کوفيان، فريب وعده هاي دروغين او را خوردند و به خاطر ترس و جهل دست از حمايت امام حسين(ع) کشيدند و مسلم را تنها گذاشتند. در پي آن، مسلم به دست عمال ابن زياد گرفتار آمد و به دستور آن حاکم پليد فرستاده امام حسين(ع) را از بالاي دارالاماره به پايين انداختند و او را به شهادت رساندند.
« درگذشت جارالله زمخشري اديب، مفسر و محدث معروف اهل سنت(538ق) »
جارالله زمخشري استاد تفسير، حديث، علم لغت، اديب و فقيه مسلمان، سال هاي بسياري را در مکه اقامت داشت و از اين رو به جارالله يعني همسايه خدا مشهور شد. مورد احترام فضلا و دانشمندان عصر خود بود و آثار بسياري را در زمينه علوم مختلف اسلامي از خود به يادگار گذاشت. از مهمترين تاليفات زمحشري مي توان به تفسير کشاف و مقدمه الادب اشاره کرد.
« ارتحال عالم کبير علامه طبرسي مفسر و محدث شهير قرآن کريم(548ق) »
ابوعلي فضل بن حسن طبرسي در سال 468 ق به دنيا آمد. پس از فراگيري مقدمات در مشهد مقدس به تحصيل ادبيات عرب، قرائت، تفسير، حديث، حساب و جبر، فقه، اصول وکلام پرداخت و در آن علوم متبحر گرديد. علامه در حدود 54 سال در مشهد بود و سپس راهي سبزوار شد و به تدريس و تاليف همت گماشت. قطب الدين راوندي ، ابن شهر آشوب، ضياءالدين راوندي و ... از جمله شاگردان او به شمار مي آيند . همچنين اسرار الامامه، تاج المواليد و کنوزالنجاح از تاليفات اوست. از ميان ده¬ها کتاب او، تفسير کبير مجمع البيان، به عنوان شاهکار علمی ایشان شناخته می شود . سرآمد امام مفسران، پس از نزديک به هشتاد سال عمر با برکت در روز عرفه سال 548 بدرود حيات گفت. بعضي مسموميت توسط بدخواهان را عامل درگذشت وي گفته اند. بدنش را به مشهد منتقل کرده و در جوار حرم امام رضا (ع) به خاک سپردند.
« رحلت آيت الله سيد ابوالحسن اصفهاني زعيم شهير حوزه علميه نجف( 1365 ق) »
سيد ابوالحسن اصفهاني در سال 1284 ق در يکي از روستاهاي اصفهان به دنيا آمد. پس از گذراندن دروس ابتدايي در زادگاهش، به حوزه اصفهان رفت و در نهايت تنگدستي به فراگيري علوم ديني و تدريس همت گماشت . در 24 سالگي راهي نجف شد و از محضر ميرزاي شيرازي، ميرزا حبيب الله رشتي، محمد کاظم يزدي و آخوند خراساني و ... بهره مند گرديد. ده سال آخر حيات وي همزمان با مرجعيت عامه و زعامت ديني شيعيان بود. از مهم ترين آثار ايشان، وسيله النجاه و انيس المقلدين مي باشد. همچنين آيات عظام: سيد محسن حکيم، سيد محمد هادي ميلاني، سيد محمود شاهرودي، سردار کابلي ، علامه طباطبايي، سيد عبدالله شيرازي و ميرزا هاشم آملي و ... از جمله شاگردان او مي باشند. اين عالم رباني سرانجام پس از 81 سال عمر پر برکت در کاظمين دارفاني را وداع گفت و در نجف اشرف به خاک سپرده شد.
اذان
مرحوم استاد رحیم مؤذن زاده اردبیلی مرحوم استاد آقاتی
استاد حسین صبحدل حسین علی شریف
حرم امام رضا (ع) اذان حزین
اذان انتظار - کاظم زاده حسن رضائیان
استاد شيخ محمد طوخی راغب مصطفی غلوش

پر بازدید ترین مطالب سال

حاجت خود را جز نزد سه نفر نگو!

داستانى عجيب از برزخ مردگان‏

سِرِّ نديدن مرده خود در خواب‏

شاه کلید آیت الله نخودکی برای یک جوان!

چگونه بفهميم كه خداوند ما را دوست دارد و از ...

حکایت خدمت به پدر و مادر

طلبه ای که به لوستر های حرم امیر المومنین ...

رفع گرفتاری با توسل به امام رضا (ع)

نظر امام رضا(ع) درباره ازدواج موقت متأهل‌ها

یک آیه و این همه معجزه !!

پر بازدید ترین مطالب ماه

سخنرانی حضرت استاد حسین انصاریان پیرامون امام ...

حکایت نمک خوردن و حرمت صاحب نمک

پیش خرید خانه‌های بهشت

معناى هم‏‌كفو بودن در ازدواج‏

اعمال شب و روز عرفه

افزایش رزق و روزی با نسخه‌ای از امام جواد ...

عزیمت حضرت مسلم ابن عقیل به شهر کوفه و شهادت ...

زیارتنامه امام باقر (ع)

توبه ی این گناه خیلی سخت است

خوابی که روزی را کم می کند!

پر بازدید ترین مطالب روز

دعای عرفه را کجا بخوانیم؟

از 27 مردادماه؛ سخنرانی استاد انصاریان در حرم ...

سرانجام كسي كه نماز نخواند چه مي شود و مجازات ...

ديدار با خوبان در عالم رؤيا

راز عدم ازدواج حضرت معصومه (س)

این رفتارها روزی تان را زیاد می کند

رضايت و خشنودي خدا در چیست و چگونه خداوند از ...

عظمت روز عرفه‏

آيا فكر گناه كردن هم گناه محسوب مي گردد، عواقب ...

مرگ و عالم آخرت